Ściganym być

Pogoń, gonitwa, ucieczka - nawet  w śnie może wzbudzać strach i przerażenie.

Pogoń, gonitwa, ucieczka – nawet w śnie może wzbudzać strach i przerażenie.

Pościg, gonitwa, ucieczka, pogoń – nawet we śnie nigdy nie wywołuje pozytywnych odczuć. Jak się okazuje, sen o byciu ściganym jest jednym z najpopularniejszych na  świecie i może się przyśnić każdemu, bez względu na miejsce zamieszkania, pochodzenie, wykształcenie czy wyznanie. Warto więc przekonać się, co oznacza oraz w jakich momentach życiowych najczęściej ratujemy się ucieczką we śnie. 

Pościg kojarzy nam się z czymś niebezpiecznym, dlatego też w snach, w których ktoś nas ściga czujemy strach, niepewność, zagrożenie. Niejedna osoba budzi się nagle z takich snów, odczuwając zmęczenie niczym w życiu realnym.

Dlaczego musimy uciekać w snach?

Najczęściej osoby ścigane w snach próbują uciec komuś bądź czemuś niebezpiecznego – niekiedy jest to człowiek, innym razem zwierzę, potwór, postać bez twarzy, przybysz z kosmosu… Możliwości może być wiele. Niektórym z nas śnią się również pościgi samochodowe, czy też konne. Większość snów o byciu ściganym łączy jedna, podstawowa cecha – zazwyczaj nie pamiętajmy początku takiego snu, mamy świadomość tylko tego, że trzeba uciekać, bo ścigający jest coraz bliżej nas. Zazwyczaj takim snom towarzyszą uczucia bezsilności i przerażenia.

Kiedy najczęściej śnią się sny o byciu ściganym?

Okazuje się, że sny o byciu ściganym są równie powszechne jak sny o spadaniu. Zazwyczaj pojawiają się już w okresie dzieciństwa, jednakże zdarza się, że miewają je również osoby dorosłe.

Co może oznaczać sen o byciu ściganym?

Zazwyczaj sen o byciu ściganym świadczy o tym, że coś w naszym życiu nas przytłacza, nie potrafimy stanąć z tym twarzą w twarz, dlatego uciekamy. Takie sny związane są ze stresującymi sytuacjami w naszym życiu lub też decyzjami, których nie jesteśmy w stanie podjąć.

Sny o byciu ściganym można interpretować również pod kątem ukrytych w podświadomości uczuć, które wywołują w nas lęk. Próbujemy przed nimi uciec, ale – jak się okazuje – ucieczka jest daremna. Często znaczenie marzeń sennych tego rodzaju można interpretować w konfrontacji z wydarzeniami z życia realnego.

 Sen o byciu ściganym w interpretacji Freuda

Interpretując sen o byciu ściganym na podstawie teorii Freuda stwierdzić możemy, że tego rodzaju marzenia senne mogą wskazywać na podświadome i zakorzenione głęboko popędy seksualne. Freud powiedziałby pewnie, że chociaż człowiek w swym śnie ucieka, to tak naprawdę chce być schwytany i zniewolony.

Sen o byciu ściganym w interpretacji Junga

Sny o byciu ściganym w kontekście teorii Junga wyrażały zbiorową nieświadomość w okresie społeczności prymitywnych, gdy człowiek musiał ratować się ucieczką w konfrontacji z dzikimi zwierzętami. Można też przypisać snom tego rodzaju znaczenie symboliczne: człowiek ucieka przed czymś ukrytym głęboko w swojej psychice, co podświadomie dręczy go i przeraża.

Oceń sennik

Kliknij w gwiazdkę aby ocenić

Przykro nam że ten post nie jest dla ciebie uzyteczny.

Pomóż nam go poprawić

Napisz co możemy poprawić

Leave a Reply