Potwór

Sennik potwór

Sennik potwór

Potwór, monstrum – popularne określenie szerokiej grupy fikcyjnych stworzeń występujących w mitologii, legendach, wierzeniach ludowych oraz literaturze grozy.

Stworzenia takie zwykle cechują się przerażającym wyglądem, a także prymitywnym, agresywnym zachowaniem, często utożsamianym z wcieleniem zła.

Zbliżonym znaczeniowo terminem jest bestia, choć z założenia, wygląd „bestii” ma przywodzić na myśl istniejący organizm(y) (zwykle kręgowca – gada, ssaka, płaza, względnie rybę lub ptaka), podczas gdy „potwór” ma stanowić zupełnie nową jakość – istotę niepodobną do żadnego znanego ludzkości organizmu.

Innym synonimem potwora, występującym zwłaszcza w fantastyce naukowej, jest mutant. Terminem tym zwykle nie opisuje się istot paranormalnych, które posiadają dominujące cechy ludzkie, chyba że ich osobowość lub wygląd uległy znacznemu wynaturzeniu.

Znaczenie snu potwór

Potwór we śnie jest symbolem tego, co znajduje się w naszej psychice, a co my uważamy za niedobre lub niebezpieczne i staramy się to w sobie zagłuszyć.

Mogą to być nasze popędy, pragnienia czy emocje, na przykład jeśli śni nam się wampir, jest to symbol naszych złych emocji żywionych w stosunku do jakiejś osoby, która swoją obecnością pogarsza nam samopoczucie.

Freud twierdził, że wszelkie potwory pojawiające się w snach to sygnał, że śniący tłumi swoje prawdziwe emocje i popędy, jakie odczuwa, głównie z tego powodu, że uważa je za naganne pod jakimś względem.

Jung potwory utożsamiał z siłą, która chce przebyć granicę dzielącą świadomą i nieświadomą sferę umysłu śniącego i wydostać się na światło dzienne.

Oceń sennik

Kliknij w gwiazdkę aby ocenić

Przykro nam że ten post nie jest dla ciebie uzyteczny.

Pomóż nam go poprawić

Napisz co możemy poprawić

Leave a Reply