Ogień

Sennik ogień

Sennik ogień

Ogień to jeden z żywiołów, który ma niszczycielską siłę, w konfrontacji z którym człowiek uświadamia sobie swoją marność. Ogień przez wieki był ludziom bardzo potrzebny, dawał światło, ogrzewał, ale równocześnie stanowił zagrożenie, dla ludzi i zwierząt.

Ogień to jeden z fundamentalnych wynalazków okresu prehistorycznego ludzkości. Początkowa umiejętność podtrzymywania ognia pochodzącego z zapłonów naturalnych została przez naszych przodków następnie udoskonalona o umiejętność rozniecania ognia: kontrolowanego wywoływania zapłonu.

Wywoływano to przez tarcie (np. z wykorzystaniem tzw. łuku ogniowego) lub krzesanie iskier powstających przy uderzaniu o siebie dwóch krzemieni, ew. pirytu i krzemienia (później – stali i krzemienia).

Umiejętność rozniecania ognia była doskonalona przez wszystkie epoki i także współcześnie obok sposobów znanych od stuleci (zapałki) lub dziesięcioleci (zapalniczki benzynowe czy gazowe) pojawiają się kolejne rozwiązania (np piezoelektryczny iskrownik do zapalania płomienia kuchenki gazowej).

W całej historii cywilizacji od prehistorii poprzez wszystkie epoki aż do dziś ogień odegrał niezwykle ważną rolę jako źródło światła i ciepła.

Dzięki obecności ognia w cywilizacji zmieniło się nie tylko bezpośrednio życie w każdym domu (stąd nazwanie go „ogniskiem domowym”), ale też powstały całe gałęzie gospodarki wykorzystujące ogień.

Znaczenie snu ogień

Jeśli śni nam się, że trawi nas ogień, może to być znak, że w realnym życiu sami postawiliśmy sobie ograniczenia dla naszych żądz i instynktów i czujemy się przez nie zniewoleni.

Gdy we śnie widzimy słup ognia na niebie, jest to znak, że niebawem nadejdzie dla nas dobry czas, który zostanie zapoczątkowany przez jedno konkretne, bardzo dla nas pozytywne wydarzenie.

Gasnący ogień to wyraz naszych żywionych na jawie obaw, być może tylko podświadomych, przed ubóstwem i koniecznością oszczędzania.

Kiedy śni nam się, że patrzymy na płonący ogień, oznacza to, że pragniemy dowiedzieć się więcej na swój własny temat i chcemy zgłębić swoją osobowość.

Jeśli śni nam się, że zostajemy spaleni, oznacza to, że bardzo wstydzimy się z powodu jakiegoś zajścia lub czujemy z tego powodu wyrzuty sumienia.

Jeśli to ktoś inny płonie w naszym śnie, ma to dla nas negatywny przekaz, bo zwykle oznacza, że z osobą tą będzie się dla nas wiązać coś nieprzyjemnego.

Freud widział ścisły związek między snami o ogniu a problemem nocnego moczenia się osoby śniącej.

Jung uważał ogień za zapowiedź zmian mających nadejść w życiu śniącego.

Oceń sennik

Kliknij w gwiazdkę aby ocenić

Przykro nam że ten post nie jest dla ciebie uzyteczny.

Pomóż nam go poprawić

Napisz co możemy poprawić

Leave a Reply