Oko to narząd receptorowy umożliwiający widzenie. W najprostszym przypadku chodzi o zdolność wykrywania pewnego zakresu promieniowania elektromagnetycznego. Bardziej skomplikowane oczy są w stanie dostarczyć informacje o kierunku padania światła, jego intensywności oraz kształtach obiektów.
Oko jako główny organ spostrzegania zmysłowego pozostaje w symbolicznym związku ze światłem, słońcem, duchem. Jest to symbol duchowego wglądu, ale także jako zwierciadło duszy jej narzędzie psychicznego i duchowego wyrazu.
Prawe oko łączono niejednokrotnie z aktywnością, przyszłością i słońcem, lewe z biernością, przeszłością i księżycem. Buddyzm zna trzecie oko jako symbol oglądu wewnętrznego.
W starożytności oko spotykamy często jako znak bóstwa solarnego, Amuletem szeroko rozpowszechnionym w Egipcie było sokole oko boga nieba Horusa, które spoczywa na berle przypominającym pastorał, oko to symbolizuje przewidywanie i wszechwiedzę, berło zaś wynikającą z tej wiedzy władzę, cały amulet miał użyczać nietykalności i wiecznej płodności.
W Biblii oko jawi się jako symbol wszechwiedzy, czujności i chroniącej wszechobecności Boga.
W sztuce oko otoczone promieniami słonecznymi oznacza Boga, oko w ręku Boga tworzącą mądrość Bożą, oko w trójkącie — Boga Ojca w Trójcy Św.
Oczy na skrzydłach serafinów i cherubinów oznaczają ich przenikającą zdolność poznawczą. Przedstawieniom oka od dawien dawna przypisywano często również działanie apotropaiczne. Oko jest w sennej rzeczywistości symbolem sedna sprawy i świadomości która zamieszkuje we wewnątrz podświadomości.
Znaczenie snu oczy
W snach oczy wskazują jak postrzegamy sprawy.
Oczy ślepe, półprzymknięte, niewidzące lub w jakikolwiek inny sposób upośledzone symbolizują na wyrywkowe i niepełne widzenie świata.
Oczy przedstawiają rozmaite przejawy życia, w zależności od kontekstu, w jakim się ukazują w sennej rzeczywistości.
Piękne oczy — powszechnie uznawany symbol zadowolenia i oznaka pokoju.
Zamknięte oczy — jeśli we śnie nie możesz otworzyć oczu, nie potrafisz, być może, stanąć prawdzie w twarz.
Jeśli widzisz we śnie zamknięte oczy – jest to prawdopodobnie oznaka, że doznałeś odrzucenia lub obawiasz się, że zostaniesz odrzucony.
Zez — podświadomość ostrzega cię przed kimś, kogo ostatnio poznałeś i nie jesteś pewien, czy możesz na tej osobie polegać.
Oczy bez twarzy — zazwyczaj oznaczają jakąś zagrażającą życiu sytuację.
Zranione oczy — boisz się jakiegoś ważnego wydarzenia, które w znacznym stopniu może wpłynąć na Twoje życie Wpatrujące się oczy w Ciebie — masz poczucie, że ktoś w pracy wywiera na ciebie przymus.
Mrugające oczy — podświadomość podpowiada Ci, że nie należy brać życia tak poważnie.
Najczęściej oczy jako symbol senny wskazują na to, jak postrzegamy poszczególne kwestie w naszym życiu. I tak na przykład, jeśli śnią nam się oczy niewidzące, jest to znak, że w zły sposób postrzegamy otaczającą nas rzeczywistość i nie wyciągamy na jej temat takich wniosków, jak powinniśmy.
Duże, patrzące na nas oczy to znak, byśmy zachowali większą czujność i baczniej obserwowali wszystko, co się wokół nas dzieje.
Gdy śni nam się wiele par oczu, które patrzą na nas, jest to znak, iż na jawie czujemy, iż otoczenie patrzy nam na ręce i potępia nasze poczynania.
Jeśli śnimy, że doznajemy urazu oczu, może być to znak, że jest w naszym życiu taka sfera, o której zapomnieliśmy, ale która jest przyczyną naszego cierpienia i ilekroć przypominamy sobie o tym drażliwym temacie, wszystko to do nas wraca.
Freud utożsamiał oczy z kompleksem Edypa, czyli uważał, że mogą one świadczyć o zainteresowaniu mężczyzny własną matką. Oślepienie utożsamiał natomiast z zabiegiem kastracji.
Jung motyw ślepoty i ślepca interpretował jako oznakę wielkiej duchowej mądrości, ale wskazywał też na takie jego możliwe znaczenia, jak ofiara jako przebłaganie za grzechy lub kara za winę.