Liczby w snach

Liczby w snach

Liczby w snach

Liczby występują naszych snach nie tylko wówczas, gdy podczas bezsennych nocy usilnie liczymy barany. Najczęściej podczas marzeń sennych nie zwracamy na nie uwagi, zapominając, że w ogóle się pojawiły zaraz po przebudzeniu. Okazuje się jednak, że liczby mają bardzo ważne znaczenie w snach i niezwykle bogatą symbolikę.

Nie trzeba być matematykiem, aby śnić o liczbach. Śnią się one każdemu z nas, niestety najczęściej zapominamy bądź pomijamy je nawet w sytuacjach, gdy staramy się zinterpretować poszczególne elementy naszych marzeń sennych. Zarówno pojedyncze cyfry, jak również różnorodne kombinacje numeryczne mogą być bardzo znaczące.

Numerki we śnie

Liczby w snach mają wiele znaczeń. Ich symbolika związana jest przede wszystkim z naszą jaźnią, wskazują na dynamikę rozwoju i wzrostu. Gustav Jung w swoich rozważaniach na temat sennych archetypów zwrócił uwagę również na symbolikę liczb. Dzielą się one na parzyste, czyli żeńskie oraz nieparzyste – męskie. Każda z cyfr ma inne znaczenie, ich kombinacje mogą być interpretowane na różny sposób i odnosić się do naszych doświadczeń, przeżyć, odczuć.

Oto wyjaśnienie znaczenia poszczególnych liczb:

0. Zero jest liczbą symbolizującą próżnię, z której wszystko się wyłania i do której wszystko zmierza.

1. Jeden to początek, męskość, niepodzielność oraz indywidualność, lecz również samotność. Od zawsze symbolizuje doskonałość.  Związana jest z aktywną siłą stwórczą, czyli Bogiem.

2. Dwa to liczba żeńska. Symbolizuje dwoistość, jin i jang, kobiecość, chłonność. Oznacza również światło i ciemność. Uważana jest niekiedy również za liczbę złowieszczą, która związana jest z opozycją, konfliktem, szpiegostwem. Cyfra ta przyporządkowana jest również wszystkim sytuacjom, postaciom, okolicznościom dwuznacznym, zarówno pozytywnym, jak i negatywnym. Wyraża surowy podział na białe i czarne, kobietę i mężczyznę, dobro i zło. Dwójka jednak, zgodnie ze swoją dwoistą naturą, symbolizuje także symetrię. Jeśli przyśniła Ci się liczba dwa, spodziewaj się z sprzecznych ze sobą wydarzeń bądź ambiwalentnych uczuć. I chociaż nieszczęścia zazwyczaj chodzą parami, to jednak w tym przypadku negatywne odczucia będą z pewnością zrównoważone przez pozytywne. Dwójka symbolizuje przecież harmonię.

3. Trzy jest liczbą magiczną, związaną z duchowością. To znacząca liczba przede wszystkim w wielu religiach: w chrześcijańskiej – Bóg Ojciec, Syn Boży i Duch Święty, w egipskiej – Ozyrys, Izyda, Horus, hinduistycznej – Brahma (stwórca), Wisznu (życie), Siwa (stwórca). W wielu kulturach uważana za liczbę doskonałą, związana ze światłem, słońcem i ogniem. To liczba szczególna, w końcu – jak głosi znane powiedzenie – “wszystko, co złożone z trzech, jest doskonałe”.

4. Cztery symbolizuje całkowitość, stabilność, a także ziemię i powierzchowność. W starożytnej Grecji uchodziła za liczbę świętą, przynoszącą szczęściem. Nic więc dziwnego, że każdy z nas poszukuje tej jednej, jedynej czterolistnej koniczyny, a kot spada na cztery łapy.

5. Pięć jest najważniejszym symbolem istoty ludzkiej, a jednocześnie zjednoczenia, centrum, harmonii, równowagi, istnienia materialnego. To liczba uważana za szczęśliwą, związana z potęgą Boga i człowieka. W kulturze hinduskiej wyraża życie, bowiem jednoczy w sobie cyfrę dwa, oznaczającą zasadę żeńską, oraz trzy – zasadę męską. Chińczycy uważają, iż liczba pięć pojawia się wszędzie tam, gdzie szczęście jest blisko. Więc nawet, jeżeli w naszym śnie czuliśmy się jak piąte koło u wozu, na jawie powinniśmy się oczekiwać pomyślności.

6. Sześć to liczba, która graficznie przedstawiana jest jako sześć trójkątów równobocznych wpisanych w okrąg. Symbolizuje przede wszystkim doskonałość. W chrześcijaństwie jednak szóstka nie cieszy się zbyt dobrą opinią, oznacza bowiem grzech. W Apokalipsie ma zdecydowanie negatywne konotacje – trzy szóstki oznaczają siłę zła, są symbolem szatana. W snach szóstka związana jest z symetrią, zjednoczeniem ducha i ciała, a także człowieka z Bogiem.

7. Siedem symbolizuje cykle życia, wewnętrzny rytm. Była to święta liczba dla wszystkich ludów starożytnych. W systemie pitagorejskim jest symbolem wszechświata, ponieważ łączy cztery żywioły z boskością trójki. To symbol wszechświata, całości, porządku moralnego. W starożytnym Egipcie wiąże się z życiem wiecznym. Wszystko, co związane ze szczęśliwą siódemką, jest wyjątkowe: siedem cudów świata, siedem dni stworzenia świata, siedem kolorów tęczy itd. Jeśli więc we śnie dążymy do miejsca za siedmioma górami, za siedmioma rzekami,  z pewnością znajdziemy tam szczęście.

8. Osiem jest liczbą uznawaną za doskonałość i niedoskonałość, śmierć i odrodzenie,  a także nieskończoność. Pojawiająca się w snach ósemka może symbolizować zdrowie, bogactwo oraz miłość. Bardzo duże znaczenie ma w religii chrześcijańskiej – osiem było osób na statku Noego (Noe, jego żona oraz ich trzej synowie wraz z żonami).

9. Dziewięć uważana jest za liczbę świętą, gdyż stanowi wynik mnożenia trzech przez trzy. Symbolizuje przełom, a jednocześnie – wiążąc się z dziewięcioma miesiącami ciąży – oznacza ukończenie procesu wzrostu. To bardzo ważna liczba w starożytnej Grecji: Demeter przez dziewięć poszukuje swojej córki, dziewięć muz przychodzi na świat za sprawą Zeusa podczas dziewięciu miłosnych nocy. W tradycji judeochrześcijańskiej wyróżniamy dziewięć hierarchii anielskich, dziewięć sfer niebieskich, dziewięć kręgów piekielnych. Znacząca jest również dla chrześcijan, bowiem Chrystus umiera o godzinie dziewiątej. To ostatnia z szeregu cyfr, symbolizuje więc koniec, a jednocześnie początek. Wiąże się bezpośrednio z ideą narodzin, lecz również śmierci.

10. Dziesięć symbolizuje nowy początek, a także reinkarnację. Jest to pitagorejski symbol doskonałości – suma pierwszych czterech liczb: 1+2+3+4=10. Od zawsze uważana za liczbę świętą – w chrześcijaństwie istnieje m.in. dziesięć przykazań. Symbolizuje doskonałość wszechświata i harmonię. Gdy śni nam się koszmar, wystarczy policzyć do dziesięciu, aby się uspokoić.

 

Oceń sennik

Kliknij w gwiazdkę aby ocenić

Przykro nam że ten post nie jest dla ciebie uzyteczny.

Pomóż nam go poprawić

Napisz co możemy poprawić

Leave a Reply