Sennik Lęk przed wystąpieniem publicznym

Lęk przed publicznym wystąpieniem czy egzaminem towarzyszący nam w śnie rzadko interpretuje się dosłownie.

Lęk przed publicznym wystąpieniem czy egzaminem towarzyszący nam w śnie rzadko interpretuje się dosłownie.

Niewątpliwie wystąpienia publiczne, bez względu na to, czy jesteśmy do nich doskonale przygotowani czy też nie, zawsze wywołują w nas pewien stres. Niektórzy jednak, szczególnie osoby bardzo nieśmiałe, odczuwają wręcz ogromny lęk. Okazuje się, że lęk przed wystąpieniami publicznymi możemy odczuwać nie tylko w naszym życiu realnym, ale również i w snach. 

 

Zazwyczaj osoby nieśmiałe doświadczają bardzo dużego lęku w sytuacjach, kiedy muszą zapoznać się z zupełnie obcą osobą, wypowiedzieć się w większym gronie, załatwić jakąś sprawę, która wymaga kontaktu z innymi ludźmi itd. Tego rodzaju uczucia nie są ani przyjemne, ani mobilizujące. Zazwyczaj strach wręcz nas paraliżuje! Niestety okazuje się, że tego rodzaju emocje mogą nam towarzyszyć również w snach. Zazwyczaj objawiają się jako lęk przed wystąpieniem publicznym, do którego nie jesteśmy zupełnie przygotowani. Niekiedy wystąpienie ma charakter typowego egzaminu, czasami odbywa się w zupełnie obcym języku bądź też dotyczy materiału, o którym nie mamy żadnego pojęcia. Możliwości może być wiele. Warto się przekonać, co oznaczają sny o lęku przed wystąpieniem publicznym.

Co oznacza sen o lęku przed wystąpieniem publicznym?

Lęk przed wystąpieniem publicznym we śnie raczej nie powinien być interpretowany dosłownie. Jeśli w rzeczywistości czeka nas jakieś wystąpienia bądź też sytuacja w życiu, w której będziemy prezentować swoje umiejętności czy też powinniśmy wykazać się elokwencją, sny tego rodzaju mogą świadczyć o tym, że nie czujemy się zbyt dobrze do tego przygotowani. Bardzo często pojawiają się również u osób, które wykazują skłonności do perfekcjonizmu, albo też ludzi o zbyt niskim mniemaniu o sobie. Wówczas nawet pomimo doskonałego przygotowaniu, będziemy odczuwać pewne braki.

Jeśli jednak w życiu realnym nie mamy w planach sytuacji opisanych wyżej, a jednak we śnie odczuwamy lęk przed wystąpieniem publicznym, powinniśmy się zastanowić, czy nie jest to odniesienie do tego, iż czujemy się oceniani przez jakąś osobę. Marzenia senne tego rodzaju pojawiają się również w przypadku nowych obowiązków, które zdają się przerastać nasze możliwości.

W snach o lęku przed wystąpieniem publicznym bardzo często odczuwamy również presję. Jesteśmy w obecności ludzi, którzy parzą nam na ręce i tylko czekają na naszą wpadkę! Podczas interpretacji snów tego rodzaju warto zwrócić uwagę, jakie osoby nas otaczają tudzież zasiadają na widowni podczas naszego wystąpienia publicznego. Warto zapamiętać także, jaki charakter ma nasz występ, czy wiąże się w jakiś sposób z naszym prywatnym życiem, czy może raczej zawodowym itd. Dzięki temu będziemy mieć większe szanse, aby zrozumieć co właściwie wywołuje w nas lęk w realnym życiu, a następnie próbować odzyskać dawną równowagę.

A co na to Freud?

Na podstawie swoich badań i analiz Freud stwierdził, że sny wyrażające lęk przed wystąpieniami publicznymi związane były z realnymi sytuacjami z życia, które dotyczyły osoby śpiącej. Co ciekawe, mimo że sny nie były zbyt przyjemne, bowiem wiązały się ze strachem, to jednak w rzeczywistości sytuacje, których dotyczyły przebiegły pomyślnie.

A co na to Jung?

Jung uważał, że sny tego rodzaju pojawiają się, gdy stoimy w naszym życiu przed widmem porażki. Mogą dotyczyć także osób, które są nadmiernymi perfekcjonistami, a także obawiają się dezaprobaty ze strony swoich rodziców.

Oceń sennik

Sennik Lęk przed wystąpieniem publicznym

Jeżeli chcesz otrzymać interpretację swojego snu z symbolem Lęk przed wystąpieniem publicznym - opisz swój sen tutaj

Wyślij sen