Człowiek od zawsze marzył o tym, aby latać. Dzięki wynalazkom cywilizacyjnym to marzenie mogło się spełnić. Pragnienie wzbicia się w powietrze, ponad ziemię, jak najbliżej chmur, towarzyszy człowiekowi od zarania dziejów. Latanie dla większości z nas oznacza wolność, nieograniczoną swobodę, możliwość zdystansowania się wobec wszystkiego co zostało „na dole”.
Niewątpliwie latanie może również wiązać się ze strachem przed spadaniem. Latanie w każdym z nas budzi pewne pierwotne, a nawet nieuświadomione emocje, dlatego właśnie bardzo często podczas naszych marzeń sennych próbujemy wznieść się w powietrze.
Motyw latania może pojawić się w różnych sytuacjach życiowych, zazwyczaj jednak ma pozytywny charakter. Sny tego rodzaju są różnorodne: w niektórych z nich dopiero uczymy się latać, w innych już posiedliśmy tę umiejętność, czasami swobodnie unosimy się w powietrzu, innym razem w ten sposób uciekamy przed jakimś niebezpieczeństwem. Niekiedy z ogromnym trudem odrywamy się od ziemi, niekiedy nawet wbrew naszej woli bądź pod przymusem. Bez względu na to, w jakich okolicznościach odbywa się latanie, warto zapamiętać m.in. jak do tego doszło, co widzimy wokół nas oraz jakie emocje nam wówczas towarzyszą. Dzięki temu będziemy mieli szansę na dokładną analizę snu o lataniu.
Jak interpretować sny o lataniu?
Sny o lataniu zazwyczaj są bardzo wyraźne – mają albo pozytywny albo negatywny przekaz. Jeśli latanie we śnie ma pozytywny wydźwięk, zapewne świadczy o tym, że w naszym życiu udało nam się odnieść sukces, jesteśmy z siebie dumni – aż unosimy się ze szczęścia w powietrze! Należy jednak pamiętać, że łatwo w ten sposób popaść w pychę, co może grozić… nagłym upadkiem. Należy więc cieszyć się szczęściem, zachowując odpowiednie proporcje, a przede wszystkim zdrowy rozsądek. Latanie w naszych marzeniach sennych niekiedy świadczy o tym, że w nasze życie wtargnęła nuda, więc nasz umysł niejako samoistnie zachęca nas do poszukiwania nowych przygód, pasji.
Sny, w których latanie wiąże się z jakimś niepowodzeniem lub klęską zazwyczaj wywołują w nas niepewność albo strach. Są one zazwyczaj wynikiem naszej podświadomej obawy, iż istnieje ktoś lub coś, co zakłóca nasz spokój, a jednocześnie stanowi pewien rodzaj obciążenia w naszym życiu. Może to być również sygnał, że w ostatnim czasie nie czujemy gruntu pod nogami. Latanie, ucieczka w powietrze przed pewnymi niebezpieczeństwami czyhającymi na nas na ziemi może oznaczać pragnienie oderwania się od jakiegoś problemu, zażegnanie go. Jak się zatem okazuje, sny tego rodzaju zazwyczaj odwołują się do naszego realnego życia. Warto w takich przypadkach zlokalizować źródło naszych obaw czy problemów, aby móc je „oswoić” albo rozwiązać.
Sny o lataniu a pragnienia erotyczne
Warto wspomnieć również o tym, że w bardzo wielu kulturach latanie uznawane jest za jeden z najważniejszych symboli erotycznych. Dzieje się tak przede wszystkim ze względu na doznania, które przypominają intymną sytuację miłosną.
A co na to Freud?
Freud uważał, że sny o lataniu odnoszą się bezpośrednio do czasów naszego dzieciństwa. Latanie utożsamiał z przyjemnymi aktywnościami takimi jak np. huśtanie się czy zjeżdżanie. Co ciekawe, aktywności te miały bardzo oczywiste zabarwienie seksualne, stąd też motyw latania interpretowany był przez niego jako ukryte pragnienie bycia z drugą osobą.
A co na to Jung?
Według Junga latanie wiąże się bezpośrednio z osiągnięciem wyższej świadomości, a także uwolnieniem się od rzeczy, które do tej pory stanowiły pewne ograniczenie i wymagały ostatecznego uporządkowania.