Sennik Krzyż

Krzyż należy do najstarszych i najbardziej uniwersalnych świętych symboli.

Krzyż należy do najstarszych i najbardziej uniwersalnych świętych symboli.

Krzyż to jeden z najstarszych, a jednocześnie najbardziej znaczących i uniwersalnych symboli. Metaforycznie oznacza przenikanie się ziemi i nieba, materii i ducha, a także kobiecości i męskości. To również bardzo istotny symbol w najważniejszych religiach świata. Może symbolizować zarówno ludzki trud i cierpienie, jak również zwycięstwo i tryumf nieśmiertelnej duszy.

Krzyż może pojawiać się w snach w różnych kontekstach: możemy nieść krzyż lub przyglądać się jak ktoś inny to robi, możemy widzieć krzyż zawieszony na ścianie, w kościele, na czyjejś szyi wiszący na łańcuszku. W śnie mogą pojawiać się również różnorodne przedmioty w kształcie krzyża.

Jak interpretować krzyż w naszych snach?

Zgodnie ze znaczeniami metaforycznymi krzyż oznacza m.in.: punkt styczny, równowagę, harmonijny środek, najpełniejsze człowieczeństwo zarówno na ziemi, jak i w przestrzeni duchowej. Symbolizuje życie i śmierć, nieśmiertelność, ból. W chrześcijaństwie bezpośrednio związany jest oczywiście z Krzyżem Pańskim. Jest to atrybut wiary, symbol męczenników oraz świętych.

Cztery ramiona krzyża symbolizują cztery żywioły, pory roku, a także cztery najważniejsze kierunki świata. Podczas rozszyfrowywania znaczeń krzyża należy wziąć pod uwagę również symbolikę cyfry cztery, która jest związana ze stabilnością i podstawą.

Jeśli krzyż pojawia się w naszych snach, może symbolizować on zwycięstwo, wielki tryumf, a także radość. Oczywiście w chrześcijaństwie jest powiązany bezpośrednio z cierpieniem oraz brzemieniem, jakie musi nieść człowiek, to jednak w ostateczności prowadzi do zwycięstwa nad śmiercią, a więc tryumfu nieśmiertelnej duszy. I właśnie w takim kontekście należy rozpatrywać krzyż, który pojawia się w naszych marzeniach sennych.

Jeśli jednak na krzyż spojrzymy z nieco bardziej „przyziemnej” perspektywy, możemy uznać go za symbol rozstajnych dróg oraz wyborów, jakich musimy dokonać w naszym życiu. Rozpatrując nasze sny o krzyżu pod tym kontem, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na decyzje, które być powinny być już dawno przez nas podjęte, należy zadać sobie pytanie, gdzie aktualnie jesteśmy oraz w którą stronę zmierzamy.

Oceń sennik

One Response

  1. Adrianna 1 maja 2024

Sennik Krzyż

Jeżeli chcesz otrzymać interpretację swojego snu z symbolem Krzyż - opisz swój sen tutaj

Wyślij sen