Sennik Koniec świata

Sny o końcu świata pojawiają się najczęściej pod wpływem traumatycznych doświadczeń z życia realnego.

Sny o końcu świata pojawiają się najczęściej pod wpływem traumatycznych doświadczeń z życia realnego.

Jesteś świadkiem apokalipsy. Być może jest to potężna klęska żywiołowa, wybuch nuklearny, albo też wszystko przebiega według religijnego scenariusza w rodzaju Dnia Sądu Ostatecznego. Wszechobecny obraz śmierci przeraża Cię i przytłacza. Budzisz się przerażony, a jednocześnie czujesz ulgę, że to był tylko sen…

Zaobserwowano, że sny o końcu świata pojawiają się najczęściej pod wpływem traumatycznych doświadczeń z życia realnego, takich jak rozwód, śmierć w rodzinie, bezrobocie, poważna choroba itd. Marzenia senne tego rodzaju mogą mieć również charakter cykliczny, co bardzo często ujawnia naturalną skłonność do dramatyzowania. Warto przekonać się, w jaki sposób prawidłowo interpretować sny o końcu świata.

Interpretacja snów o końcu świata

Bardzo wiele osób uważa, że sny o końcu świata mają charakter proroczy. Okazuje się jednak, że najczęściej nie jest to jednak żadna przepowiednia czy proroctwo, lecz sygnały wysyłane nam przez podświadomość, dotyczące różnorodnych przemian, często bardzo ważnych, rozgrywających się w naszym wnętrzu. Być może ostatnimi czasy coś „zatrzęsło” Twoim światem – zmarła bliska Ci osoba, odszedł przyjaciel bądź partner życiowy itd. Zazwyczaj sny o końcu świata odwołują się do negatywnych wydarzeń z naszego życia, które mają dla nas bardzo duże znaczenie. Niekiedy mogą się pojawiać również w sytuacji, gdy zostaliśmy zwolnieni z pracy lub też ktoś nam bliski bądź my sami jesteśmy poważnie chorzy. Wówczas właśnie najczęściej odczuwamy metaforyczny koniec świata. Warto potraktować to jako sygnał, bo chociaż jeden etap w naszym życiu się kończy – nawet wówczas, gdy ma to miejsce w bardzo tragicznych okolicznościach – to jednak nastąpi po nim coś nowego, bowiem takie właśnie są prawa natury. Trzeba jednak dać sobie czas na spokojne przeżycie bolesnych emocji i dostosowanie się do nowej sytuacji.

Kontekst kulturowy motywu końca świata

Od zarania dziejów ludzie wyobrażali sobie koniec świata na różne sposoby. Najczęściej oznaczał on ostateczną, religijną apokalipsę, nie zaś – jak w przypadku metod interpretacyjnych marzeń sennych – wewnętrznych zmagań człowieka. Najpopularniejsze dzieło w kulturze i i religii dotyczące końca świata to oczywiście Apokalipsa według świętego Jana. Nie mniejszą popularnością cieszą się jednak również przepowiednie Nostradamusa. Ciekawostką jest, że współcześni badacze są przekonani, że ani apostoł Jan ani też Nostradamus nie chcieli wieszczyć przyszłych zdarzeń, a tylko rejestrowali polityczne i religijne wydarzenia oraz nastroje ze swoich czasów, posługują się przy tym sprytnie zaszyfrowanym językiem, aby uniknąć prześladowań. To gównie przez bogactwo apokaliptycznych metafor oraz dość enigmatycznego języka, którego współczesny człowiek niezbyt rozumie, zostały one zinterpretowane dość omylnie, a następnie uznane za prawdziwe przepowiednie.

Oceń sennik

Sennik Koniec świata

Jeżeli chcesz otrzymać interpretację swojego snu z symbolem Koniec świata - opisz swój sen tutaj

Wyślij sen