Koń to bardzo istotny symbol archetypiczny. W naszych snach zazwyczaj symbolizuje ludzkie ciało.
Koń w naszych snach pojawia się w różnorodnych sytuacjach: jeździmy na koniu, bierzemy udział w wyścigach, opiekujemy się nim, oglądamy go w jego naturalnym środowisku bądź też w zagrodzie albo stajni. Czasami dosiadamy spokojnego, łagodnego rumaka, innym razem galopujemy w szaleńczym tempie na narowistym koniu. Niekiedy zwierze może stanowić dla nas zagrożenie: spadamy z niego, widzimy jak ktoś inny z niego spada, albo uciekamy przed galopującym stadem koni…
Możliwości może być wiele. Warto poznać różne warianty interpretacyjne tego rodzaju marzeń sennych.
Co symbolizuje koń w naszych snach?
Już w mitologii koń utożsamiany był ze zwierzęcą naturą człowieka. Symbolizował instynkt, nieświadomość, dynamiczną siłę Słońca wędrującego po niebie (np. rydwan Faetona ciągnięty jest po niebie przez rydwany). W Biblii, a także w sztuce renesansu koń uważany jest za symbol pożądania.
Koń symbolizuje ludzkie ciało, dlatego też sny, w których zwierze jest okazem zdrowia, siły i urody świadczy o tym, iż nasze zdrowie oraz kondycja mają się świetnie! Nie mamy żadnych ukrytych chorób, nie powinniśmy się skarżyć na żadne dolegliwości. Może to być również sygnał, że w naszym życiu kierujemy się intuicją i wychodzi nam to bardzo dobrze!
Powodem do niepokoju mogą być jednak sny o koniu słabym, chorym, kalekim, albo umierającym. Zazwyczaj stanowią one sygnał dawany nam od naszej podświadomości, iż z naszym organizmem dzieje się coś niedobrego. Być może warto wcześniej udać się do lekarza, aby skutecznie zapobiec ewentualnym problemom. Możliwe również, że zapomnieliśmy zupełnie o swojej intuicji, zepchnęliśmy ją na drugi plan, a sen o koniu jest rodzajem przypomnienia.