Kolory w snach

Kolory w snach

Kolory w snach

Kolorowe sny mogą być nie tylko przyjemne, ale również symboliczne. Od wieków ludzie starają się poznać znaczenie kolorów w snach. Oznaczają one nie tylko przeciwstawne sobie siły – dobro i zło, ale także symbolizują różne cechy osobowości człowieka, zarówno te pozytywne, jak i negatywne.

Symbolika kolorów to przedmiot rozważań m.in. alchemików oraz filozofów. Ma niebagatelne znaczenie również we właściwym interpretowaniu snów. Kolory dzielimy na odcienie światła, czyli przede wszystkim biel, oraz odcienie ciemności – czerń. Również barak koloru w snach ma swoje bardzo ważne znaczenie. Jeśli zatem chcielibyśmy się dowiedzieć, jakie symboliczne informacje otrzymaliśmy od naszej podświadomości podczas snu, powinniśmy zwrócić uwagę na to, jakie kolory w nim dominowały.

Oto podstawowe kolory oraz przypisywane im znaczenia: 

Biel to od wieków najważniejszy symbol czystości, świętości, odkupienia oraz niewinności i dziewictwa. Kojarzona jest z boskim blaskiem. W snach zazwyczaj oznacza narodziny lub początek czegoś nowego. Biel może być również symbolem śmierci przynoszącej przemianę i odnowę, dlatego też w kulturach wschodu oznacza żałobę. Niekiedy interpretowana jest jako brak koloru, utożsamiany z duchami, jak również pustką.

Czerń to symbol mrocznej strony boga, przyrody, jaźni. Związana jest bezpośrednio ze śmiercią, żałobą, a w niektórych kulturach nawet nieszczęściem i złem. Może oznaczać próżnię, z której powstał wszechświat. Czerń dominująca we śnie może wiązać się z tymi sferami naszej osobowości, których sami nie znamy, obawiamy się ich. Kolor czarny jest kojarzony z siłami biernymi, a także kobiecością i nieświadomością.

Czerwień jest kolorem symbolizującym krew, życiodajne siły, ciało, rany, ogień, a także śmierć. W snach może ujawniać zwierzęcą naturę człowieka, która daje o sobie znać. Ognista czerwień jest symbolem odwagi, determinacji, a także wojny.

Błękit związany jest ze sferą duchową, bogiem, niebem, pobożnością, religijnością, kontemplacją. Może oznaczać prawdę oraz twórczość. Jeśli w naszych snach przeważa kolor błękitny, możemy spodziewać się spełniania marzeń. Błękitne, jasne niebo jest dobrym znakiem, sugerującym np. koniec pewnych trosk. Jeśli jednak we śnie mamy na sobie błękitną szatę bądź też przebywamy w błękitnym pomieszczeniu, możemy spodziewać się zmartwień i cierpień duchowych.

Zieleń to przede wszystkim przyroda, wzrost roślin oraz dzikość natury. Niekiedy może symbolizować rośliny trujące, które związane są z brakiem wartości. Dwoistość symboliki koloru zielonego wynika z faktu, iż jest to barwa pochodna, skupiająca w sobie zarówno odcienie ciepłe, jak również zimne. Z jednej strony symbolizuje więc nadzieję, odnowę, zdrowie, młodość, z drugiej zaś wiąże się z pleśnią, zgnilizną, rozkładem – a więc pośrednio również ze śmiercią. Niekiedy kolorowi zielonemu przypisuje się takie znaczenia jak niewinność, brak doświadczenia. Przewaga w naszych snach koloru zielonego może stanowić zapowiedź, że niebawem spotka nas coś ważnego, a jednocześnie pomyślnego. Dwoista natura zielonego ujawnia się bardzo często; z jednej strony symbolizuje nadzieję, z drugiej zaś niedojrzałość, lekkomyślność, naiwność, a także zazdrość. Być może określenie „zielony z zazdrości” ma swoje źródło w naszych snach…

Kolor brązowy oznacza przede wszystkim ziemię, jednakże bardzo często również śmierć duchową, degradację czy wyrzeczenia, jakim jesteśmy poddawani. Tej barwie przypisywane są cechy pospolite. W snach może symbolizować stan przejściowy, który prowadzi do czegoś złego.

Fiolet jest bardzo mocno związany z kulturą chrześcijańską, stąd też od wieków symbolizuje pobożność, świętość, a jednocześnie wiedzę oraz kapłaństwo. Dla chrześcijan jest to barwa niezwykle znacząca – związana z cierpieniem i męką Chrystusa, stąd też kolor fioletowy oznacza również śmierć, żal, żałobę. Fiolet pojawiający się w śnie może symbolizować wewnętrzną sprzeczność, trudność z pogodzeniem potrzeb fizycznych z pragnieniami duszy.

Kolor żółty z oczywistych względów kojarzony jest ze słońcem. Symbolizuje światło, oświecenie, a także szczodrość i intelekt. Jest kojarzony również z kobiecością – zarówno jej pozytywnymi, jak również negatywnymi aspektami. Jeśli w naszym śnie dominował kolor żółty, możemy spodziewać się zdrowia i energii w życiu. Jest to kolor oznaczający także mądrość, a także pieniądze.

Róż symbolizuje ciało, zmysłowość, uczucia, a także serce i miłość. Jest to także kolor zmartwychwstania. Różowy zazwyczaj kojarzony jest z uciechami cielesnymi. Dominacja tego koloru w snach może wskazywać, iż pragniesz nieco urozmaicić swoje życie, być może masz nieodpartą ochotę na mały, niezobowiązujący flirt. Z drugiej strony róż wiąże się z dzieciństwem, beztroską oraz naiwnością.

Kolor złoty symbolizuje boskie światło i oświecenie. Oznacza największą chwałę oraz dostojeństwo. Bezpośrednio łączony z męską siłą kosmosu.

Purpura to kolor od wieków przypisany rodom majętnym, znaczącym, najczęściej królewskim. Symbolizuje władzę i sprawiedliwość. Dla chrześcijan jest to barwa bezpośrednio związana z boskością, pokorą oraz pokutą.

Kolor pomarańczowy oznacza dumę i ambicję. Jednocześnie jest to barwa ognia, a więc wskazuje na dzikość, egoizm, a nawet okrucieństwo. Może mieć jednak – tak jak płomienie – moc oczyszczającą. Przyjemne sny, w których dominował kolor pomarańczowy, oznaczają piękną, odwzajemnioną miłość. Jeśli jednak nasz sen był przykry i niemiły, może stanowić przestrogę przed niebezpieczną miłością bądź też niemoralnym związkiem.

Kolor indygo we śnie może być sugestią, iż niebawem czeka nas podróż okrętem. Dlaczego? Indygo symbolizuje przede wszystkim głębię oceanu, a jednocześnie nasze marzenia oraz nadzieje. Dominacja tego koloru w śnie może oznaczać, że nieprędko wrócisz do domu.

Srebro to kolor księżyca. Związany z magią, a jednocześnie kojarzony z żeńskim aspektem kosmicznej rzeczywistości. Sny o srebrnych odcieniach może nawiązywać do naszej natury parapsychicznej, uczuć oraz intuicji.

Szarość to kolor, który zazwyczaj ma negatywne konotacje. Zazwyczaj związany z żałobą, pokutą, a także neutralnością, a nawet obojętnością.

Oceń sennik

Kliknij w gwiazdkę aby ocenić

Przykro nam że ten post nie jest dla ciebie uzyteczny.

Pomóż nam go poprawić

Napisz co możemy poprawić

Leave a Reply