Kastracja

Bardzo często sny o kastracji świadczą o utracie energii witalnej.

Bardzo często sny o kastracji świadczą o utracie energii witalnej.

Dla mężczyzn kastracja najczęściej wiąże się z obawą przed utratą sprawności seksualnej. Jak się jednak okazuje, sny tego rodzaju mogą przytrafić się nie tylko panom, lecz również kobietom. Co oznacza kastracja pojawiająca się w marzeniach sennych kobiet? W opinii Freuda u Pań sny tego rodzaju świadczą o… kompleks braku penisa. 

Współcześnie sny dotyczące kastracji – według badaczy – symbolizują utratę energii witalnej. Niekiedy, chociaż zdecydowanie rzadziej, związane są z poczuciem winy albo lęku przed karą.

Co oznaczają sny o kastracji? 

Z jednej strony, zgodnie ze wcześniejszymi ustaleniami, sny o kastracji mogą wskazywać na różnorodne obawy przed własnymi brakami seksualnymi, takimi jak pozbawienie męskości, albo też obowiązkami wynikającymi z owej męskości. Bardzo często jednak marzenia senne tego rodzaju, pojawiające się zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet, mogą symbolizować konflikt pomiędzy animusem – pierwiastkiem męskim w naszej duszy, a animą – pierwiastkiem żeńskim, który w dość drastyczny sposób pragnie uzyskać dominację.

W niektórych przypadkach kastracja może wskazywać również na obawę przed impotencją, która może nas spotkać na starość, albo współzawodnictwo z kobietą w jakiejś dziedzinie życia.

Oceń sennik

Kliknij w gwiazdkę aby ocenić

Przykro nam że ten post nie jest dla ciebie uzyteczny.

Pomóż nam go poprawić

Napisz co możemy poprawić

Leave a Reply