Sennik Jezioro

Jezioro w kulturze od zawsze symbolizowało nieświadomość, pierwiastki żeńskie w naszym życiu.

Jezioro w kulturze od zawsze symbolizowało nieświadomość, pierwiastki żeńskie w naszym życiu.

Woda w naszych snach zawsze ma bardzo głębokie znaczenie symboliczne. Kiedy więc pojawia się w marzeniach sennych, bez względu na to w jakiej postaci, powinniśmy poświecić chwilę na interpretację znaczeń, które ze sobą niesie. Niejednokrotnie pojawia się za naszymi zamkniętymi oczyma obraz jeziora. Warto przekonać się, jaką symbolikę niesie ze sobą jezioro.

Sen o jeziorze może być przyjemny: możemy stać nad jego brzegiem, spacerować w pobliżu, kąpać się w nim. W takich marzeniach sennych zazwyczaj odczuwamy spokój, harmonię, bezpieczeństwo. Nie zawsze jednak w naszych snach panuje taka sielanka. Czasami widzimy jezioro groźne, wzburzone, które budzi w nas niepokój, a nawet zagraża naszemu życiu.

Jak interpretować sny o jeziorze?

Jezioro w kulturze od zawsze symbolizowało nieświadomość, pierwiastki żeńskie w naszym życiu. Bywa również metaforycznym naczyniem mądrości. Jest związane z duszami zmarłych, które muszą przepłynąć na drugi brzeg jeziora do krainy zmarłych. Według niektórych wierzeń, dusze osób zmarłych zamieszkują po drugiej stronie jeziora albo na jego dnie.

Warto również zwrócić uwagę na fakt, że w baśniach oraz mitach, w jeziorach mieszkały istoty nadprzyrodzone, dlatego też często działy się w ich obrębie rzeczy tajemnicze, a nawet niebezpieczne i groźne. Uważano, że w okolicy jezior można nawet stracić duszę…

W snach jednak jeziora uznawane sa za dobry znak. W ich tafli niekiedy możemy ujrzeć przyszłość lub też fakty z przeszłości, które mogą mieć znaczenie dla naszej teraźniejszości. Warto więc poświęcić chwilę na interpretację tego rodzaju snów.

Sen o jeziorze według Freuda

Freud uważał, że sny, w których pojawia się woda symbolizują pragnienie powrotu do życia płodowego bądź też wczesnego dzieciństwa. Jeśli natomiast woda wydawała się groźna i wezbrana, wskazują na niepokój związany z życiem seksualnym i tłumieniem drażliwych myśli o nocnym moczeniu się.

Sen o jeziorze według Junga

Jung utożsamiał wodę z żeńską energią oraz wszystkim tym, co nieuświadomione. Zbiorniki wodne, szczególnie te bardzo rozległe, w jego mniemaniu symbolizowały nieświadomość zbiorową. Śniący o wodzie mężczyźni, którzy w prawdziwym życiu nie potrafią pływać, mogą odczuwać lęk prze kobietami albo przed swoją emocjonalną stroną.

Oceń sennik

Sennik Jezioro

Jeżeli chcesz otrzymać interpretację swojego snu z symbolem Jezioro - opisz swój sen tutaj

Wyślij sen