Sennik Jedzenie

Jedzenie pojawiające się w naszych snach może nieść ze sobą bardzo wiele odmiennych znaczeń.

Jedzenie pojawiające się w naszych snach może nieść ze sobą bardzo wiele odmiennych znaczeń.

Aby prawidłowo funkcjonować, a także w ogóle żyć, potrzebujemy jedzenia! Nie jedząc, przetrwamy tylko jakiś czas, a później czeka nas niechybna śmierć. Nie ma w tym nic dziwnego, że codziennie z taką pieczołowitością przygotowujemy i spożywamy posiłki.

Jedzenie może pojawiać się w naszych snach dlatego, że stanowi ważny aspekt naszej codziennej egzystencji, ale również przez wzgląd na wiele istotnych znaczeń, jakie ze sobą niesie. Warto więc poświęcić troszkę czasu na nieco głębszą analizę snów, w których coś jemy bądź też występują artykuły spożywcze.

Jak interpretować sny o jedzeniu?

W snach tego typu możemy nie tylko jeść, lecz również przygotowywać pożywienie do spożycia. Podczas analizy tego rodzaju marzeń sennych powinniśmy przede wszystkim zwrócić uwagę na składniki wykorzystywane przez nas do stworzenia jakiejś potrawy, a także narzędzia kuchenne, których używamy. Każde z tych elementów może mieć swoje znaczenie, stanowić symbol odnoszący się do naszego realnego życia.

Potrawy spożywane we śnie mogą być traktowane jak pożywienie duchowe, którego podświadomie pragniemy i którego nie może nam zabraknąć na co dzień. Jeśli natomiast we śnie odmawiamy zjedzenia czegoś, być może w rzeczywistości coś blisko nas wywołuje w nas uczucia obrzydzenia i odrazy.

Sen o jedzeniu w ujęciu psychologicznym

Wielu psychologów dzieli ludzi na dwie grupy: tych, którzy lubią karmić oraz osoby, które lubią być karmione. Druga grupa to ludzie marzący o stworzeniu świata rządzonego przez dobroć, poczciwość. Dążą do prostoty i normalności w codziennej egzystencji, unikając tym samym sytuacji trudnych, skomplikowanych, nazbyt angażujących. Są wygodne, cenią sobie jasne reguły i bezpieczeństwo. Jeśli zatem we śnie jesteśmy karmieni przez innych i wzbudza w nas to zadowolenie, być może podświadomie tęsknimy za wizją świata opisanego wcześniej, chcielibyśmy być ochraniani i rozpieszczani przez innych.

Warto również zwrócić uwagę na potrawy, które spożywamy we śnie. Jeśli sięgamy po jedzenie mdłe, delikatne i niedoprawione, zapewne pragniemy życia spokojnego i stabilnego. Jeżeli natomiast na naszym stole goszczą dania ostre, wyraziste i dobrze przyprawione, najpewniej chcielibyśmy dodać naszemu życiu nieco pikanterii.

Jedzenie a relacje damsko-męskie

Sny o jedzeniu bardzo często kojarzone są z ludzką płciowością. Bardzo często posiłki spożywane przez parę są rozpatrywane pod kątem kontaktów intymnych pomiędzy nimi. Ofiarowanie komuś jedzenia zazwyczaj kojarzone jest z niedwuznaczną propozycją… Sen o głodzie natomiast najczęściej utożsamiany jest z niezaspokojonymi potrzebami.

Marzenia senne, w których pojawia się jedzenie, a także karmienie bądź tez głód, możemy interpretować w kontekście własnych doświadczeń, odczuć, przyzwyczajeń.

Sny o jedzeniu i pragnienie władzy

Karmienie we śnie innych bardzo często utożsamiane jest z potrzebą dominowania nad innymi oraz pragnieniem osiągnięcia władzy. Jedzenie gwarantuje człowiekowi życie, dlatego właśnie ci, którzy pożywieniem dysponują, mogą kontrolować innych.

Z drugiej strony przygotowywanie jedzenia oraz karmienie to od dawna domena kobiet. Bardzo często w snach niejednego z nas ujawnia się matka gotująca obiad, która może stanowić wyraz tęsknoty za dzieciństwem. Niekiedy jednak sny tego rodzaju odczytywane są jako podświadome pragnienie… kazirodztwa. Przez innych zaś oznaczają niechęć do matki-dominatorki.

Jak w każdym innym przypadku, właściwa interpretacja snów o jedzeniu zależy przede wszystkim od naszych osobistych odczuć i doświadczeń, a także nastroju panującego we śnie itd.

Oceń sennik

Sennik Jedzenie

Jeżeli chcesz otrzymać interpretację swojego snu z symbolem Jedzenie - opisz swój sen tutaj

Wyślij sen