Sennik Jaskinia

Sny o jaskiniach mogą przybierać różne formy.

Sny o jaskiniach mogą przybierać różne formy.

Ludzie mają różne podejście do jaskiń. Jedni uwielbiają wędrówki po tych tajemniczych, pełnych różnorodnych zakamarków miejscach, innych natomiast przerażają te klaustrofobiczne wręcz przestrzenie. Z całą pewnością jaskinie są jednymi z najbardziej zagadkowych, ciemnych i mrocznych miejsc na ziemi, pełnych przeróżnych krętych ścieżek i rozwidleń. I zazwyczaj właśnie w takim charakterze pojawiają się w naszych snach. 

Wbrew pozorom jaskinie bardzo często pojawiają się w snach różnych ludzi. Zazwyczaj ujawniają się one na podstawie podobnego schematu: osoba śniąca znajduje się w ciemnej, chłodnej i wilgotnej jaskini, nie wie, jak się z niej wydostać i gdzie dokładnie znajduje się wyjście, błądzi po różnych zakamarkach po omacku, czasami widzi nikłe światło, w stronę którego zmierza, aby wydostać się na zewnątrz. Z drugiej strony nie należy zapominać, że jaskinie mogą być bardzo piękne i zachwycające, pełne niesamowitych komnat, a nawet skarbów. Jak się zatem okazuje – sny o jaskiniach mogą przybierać różne formy.

Jak interpretować sny o jaskiniach?

Jaskinia, to mroczne, tajemnicze i niejednokrotnie niedostępne dla człowieka miejsce, w snach może mieć różne znaczenia, niekiedy bardzo skrajne. Z jednej strony kojarzy się z bezpieczną przestrzenią, która niejednokrotnie stanowi schronienie. W tym przypadku może więc symbolizować potrzebę chwilowej ucieczki od codziennych problemów, z którymi musimy się borykać, wyrażać pragnienie bezpieczeństwa i ochrony, jaką podświadomie pamiętamy jeszcze z czasów naszego życia płodowego.

Z drugiej zaś strony sen, w którym błądzimy po jaskini, może stanowić znak, że potrzebujemy przerwy od codziennych obowiązków i kłopotów, aby nieco odpocząć i „podładować baterie”, nabrać energii do dalszego działania. Takie marzenia senne odnoszą się również bardzo często do emocjonalnych aspektów naszej egzystencji.

Jaskinie z naszych snów możemy również rozpatrywać pod kątem naszego nieświadomego umysłu. Zarówno w jaskini, jak i w naszej nieświadomości panuje mrok, dostęp do nich jest ograniczony, stanowią dla nas tajemnicę. Poznawanie jaskiń może być więc metaforą próby poznania i odkrycia własnego wnętrza, swojej osobowości, być może tej mrocznej i niedostępnej. Jeśli natomiast wędrujemy przez ciasne korytarze bojąc się, że coś się czai w ciemności, być może obawiamy się samych siebie. Znalezienie w jaskini czegoś niezwykłego i cennego najczęściej oznacza, że doznajemy w życiu pewnego objawienia, które na zawsze nas odmieni.

Sen o jaskini według Freuda 

Dla Freuda wszystkie mroczne, tajemnicze i wąskie miejsca, do których wchodzimy bądź wychodzimy, stanowią metaforyczne przedstawienie waginy. I zazwyczaj właśnie w takim kontekście analizował on sny o jaskiniach.

Sen o jaskini według Junga

Dla Junga jaskinia w snach oznaczała mroczną i niedostępną nieświadomość naszego umysłu. Jeśli jednak włożymy nieco wysiłku w odkrycie tych podświadomych tajemnic, możemy dotrzeć do głębi i dowiedzieć się na swój temat wielu zaskakujących rzeczy.

Oceń sennik

One Response

  1. Marcin 17 lutego 2024

Sennik Jaskinia

Jeżeli chcesz otrzymać interpretację swojego snu z symbolem Jaskinia - opisz swój sen tutaj

Wyślij sen