Jajo

Sennik jajo

Sennik jajo

Jajko kury lub innych ptaków domowych wykorzystywane do przygotowywania potraw.

Jajko ogólnie jest symbolem początku, dlatego kiedy pojawia się w naszym śnie, możemy się spodziewać, że wkrótce w naszym życiu rozpocznie się jakiś nowy okres lub też zmieni się nasze podejście do jakiejś sprawy bądź wielu spraw.

Inne znaczenie jajka może być związane z płodnością, kosmosem i jego pierwotnością, jednością i całkowitością.

Może też oznaczać nadzieję, odrodzenie się, zatem wszystkie pozytywne zmiany, jakie mogą pojawić się już niebawem w naszym życiu.

Jajo – Geneza; początki. Z jaja, odpowiednio zapłodnionego twórczą siłą i wysiedzianego, wykluwa się nowe życie. We śnie może to być nowy pomysł, nowy okres w życiu albo nowe poczucie własnego ja.

Znaczenie snu jajo

Jajo jest także uniwersalnym symbolem płodności. W mito­logii jajo wyobraża pierwotny kosmos, zasadę życiową nie-zróżnicowaną całkowitość, jedność i łono Bogini Matki. Takie kosmiczne jajo często przedstawiane jest jako jajko, wokół któ­rego owija się wąż albo uroboros.

W alchemii jajo to prima materia, z której wytwarza się ka­mień filozoficzny. Biały kolor jaja podsuwa skojarzenia z do­skonałością.
Jako pożywienie jajko jest strawą duchową.

Jajo symbolizuje chaos, zarodek i początek czasu i Wszechświata, cały Wszechświat, Słońce, układ słoneczny i Ziemię, siłę życiową, płodność; zmartwychwstanie, odrodzenie, nieśmiertelność; trójcę (żółtko, białko, skorupka), słońce w eterze pod sklepieniem nieba.

Jajo łączy w sobie symbolikę bezpieczeństwa, odpoczynku i domu rodzinnego z sprzecznością świata zewnętrznego.

Jajo jako początek symbolizuje narodziny świata, pojawia się zazwyczaj po Chaosie, z Chaosu, z niebytu, jako pierwsza zasada organizacji i zróżnicowania się składników czyli Jajo Kosmiczne.

W mitologicznych wyobrażeniach licznych kultur znajdujemy jajo kosmiczne, jako symbol pełni wszystkich sił twórczych, istniało na samym początku świata, często pływało na prawdach i wydawało z siebie cały świat, żywioły lub przede wszystkim niebo i ziemię.

Również mitologiczne postaci ludzkie, niejednokrotnie wyobrażano sobie jako wydobywających się z jaja. Ze względu na swą prostą formę, często białą barwę, jak również pełnię istniejących w nim możliwości spotykamy jajo także jako symbol doskonałości. W alchemii odgrywało ważną rolę jako symbol materia prima, z której dzięki filozoficznemu ogniowi wykluwał się kamień mądrości.

Najczęściej żółtko interpretowano jako symbol złota, białko zaś jako symbol srebra. Uchodziło za symbol zmartwychwstania, ponieważ porównywano wyjście Chrystusa z grobu z wykluwaniem się z jaja. Dlatego właśnie jajko jest symbolem św. wielkanocnych, które już w pogańskich czasach odgrywało rolę jako symbol płodności i otrzymało specyficznie interpretację.

Dla alchemików było symbolem, przemiaany metali, zwanym również kamieniem ormiańskim lub miedzianym, mózgowym, eterycznym, egipskim, obrazem świata, miejscem i przedmiotem wszelkich przemian, symbol materii prima, czyli naczyniem dla materii i myśli.

W naszej sennej rzeczywistości symbolizuje wyrażaną przez naszą podświadomość nadzieję na przyszły rozwój i oczekiwanie na sukces. Symbolizuje naszą twórczą siłę i wykluwanie się nowych pomysłów i idei, może również być jak najbardziej pierwotnym swoim symbolem i oznaczać poczęcie.

Oceń sennik

Kliknij w gwiazdkę aby ocenić

Przykro nam że ten post nie jest dla ciebie uzyteczny.

Pomóż nam go poprawić

Napisz co możemy poprawić

Leave a Reply