Dżungla to przestrzeń nieprzenikniona, nie do końca odkryta i zbadana. Zazwyczaj porasta ją bardzo gęsta roślinność, żyją w niej dzikie zwierzęta, które mogą być dla nas niebezpieczne. Kojarzy nam się z miejscem odległym, oddalonym od cywilizacji. Jeśli już znajdziemy się w dżungli, możemy liczyć tylko na siebie. Nic więc dziwnego, że sny o dżungli wywołują w nas lęk.
Jak interpretować sny o dżungli?
Zauważono, że niepokojące sny o dżungli nękają zazwyczaj osoby, które mają stresująca pracę. W takich sytuacjach można je traktować jako wyraz kłębiącej się w nas agresji, a także głos głęboko zakorzenionego w podświadomości instynktu przetrwania. Nieznana i przytłaczająca dżungla wywołuje w nas strach, a także uczucie uwięzienia, niekiedy wywołując wręcz klaustrofobiczne odczucia. W przypadku snów tego rodzaju należy przekonać się, czy nasze otoczenie nie jest wrogie w stosunku do nas. Być może podświadomie odczytujemy jakieś akty wrogości, a wyraz temu dajemy właśnie w snach.
Wielokrotnie dżungla bywa również symbolem ogromnego stresu związanego z koniecznością rywalizacji w miejscu pracy, gdzie każdy czeka na Twój błąd, aby wykorzystać go przeciwko Tobie. Nie oznacza to wcale, że należy od razu zrezygnować z pracy, aby pozbyć się tych koszmarów. Trzeba ze spokojem próbować podołać codziennym obowiązkom oraz sprostać niekorzystnej sytuacji. Pamiętajmy, że dżungla to nic innego jak las, z którego powinniśmy w końcu wyjść, aby odzyskać spokój i bezpieczeństwo. Jeśli uda nam się to zrobić w śnie, z całą pewnością poradzimy sobie z „dżunglą” również w naszym życiu realnym. Będzie to znaczyć, że wyróżnia nas odwaga, hart ducha oraz wewnętrzna siła!
Sen o dżungli według Freuda
Freud twierdził, że siłą napędzającą człowieka do działania jest agresja. Dzikie zwierzęta w dżungli mogą więc stanowić metaforę gwałtownych impulsów, które wywołują w nas lęk i przerażenie. Nieuświadamiana agresja może budzić w nas poczucie winy, więc osoba śniąca próbuje oddzielić się od niej, wyobrażając ją sobie jako czające się w gąszczu zwierzęta.
Sen o dżungli według Junga
Dla Junga dżungla może być symbolem tego, co nieuświadomione. Dzika przyroda uosabia instynkty oraz skrywaną głęboko w podświadomości agresję, które mogą u śniącego budzić poczucie winy oraz lęku.