Dom z czasów dzieciństwa w większości przypadków przywołuje pewne emocje i odczucia. U jednych wywołuje dobre wspomnienia, związane z czasem beztroski i młodości, inni mają jednak nieco gorsze skojarzenia, oparte przede wszystkim na podstawie pewnych niedobrych doświadczeń z przeszłości. Potocznie jednak dom z dzieciństwa jest miejscem uznawanym za uniwersalnym symbol ładu, porządku czy bezpiecznego schronienia. Niekiedy urasta wręcz do miana sacrum przez wzgląd na rolę, jaką spełnia on w życiu każdego z nas.
Jednym z najbardziej sentymentalnych, a jednocześnie znaczących obiektów w naszych wspomnieniach jest dom z dzieciństwa. Jest on nie tylko zwykłym budynkiem, który dawał nam schronienie, kiedy byliśmy mali, lecz jednocześnie stanowi symbol naszego dzieciństwa i przeszłości. Taka podróż sentymentalna do domu z dzieciństwa może odbywać się nie tylko w rzeczywistości, lecz również w naszych snach. Może mieć różne znaczenia, obywać się w różnorakich okolicznościach. Warto zwrócić na nie uwagę, bowiem mogą odnosić się bezpośrednio do naszych doświadczeń czy wydarzeń z życia realnego.
Jak interpretować sen o domu z dzieciństwa?
Dom z czasów dzieciństwa to miejsce bardzo osobiste i znaczące chyba dla każdego człowieka. Najczęściej wywołuje w ludziach bardzo głębokie uczucia, szczególnie jeśli został opuszczony bardzo dawno temu. Jest to ważny element naszej przeszłości, który odnosi się do konkretnego okresu w naszym życiu, w snach może jednak pełnić rolę metafory naszej jaźni. To symbol nas samych, próba emocjonalnego cofnięcia się do czasów młodości, nawiązania do uczuć, które żywiliśmy do naszych rodziców itd.
Warto zastanowić się, czy wspomnienia o przeszłości, symbolizowane właśnie przez dom z dzieciństwa, nie wiążą się z konkretnymi wydarzeniami z teraźniejszości. W interpretacji snów tego rodzaju bardzo ważne znaczenie ma nasz osobisty stosunek do niego, pozytywne lub negatywne odczucia, nastrój podczas snu itd. Niekiedy w marzeniach sennych znajduje się do podpowiedź, w jaki sposób rozwiązać pewien problem, z którym zmagamy się w życiu realnym. Niekiedy konieczne jest znalezienie relacji pomiędzy tym, co było kiedyś, a tym co teraz. Na tej podstawie niejednokrotnie można wyjaśnić przyczyny bagażu emocjonalnego, który być może nam ciąży lub też wyjaśnić pewne trapiące nas wątpliwości.
Co na to Freud?
Freud w toku swoich badań doszedł do wniosku, iż sny o utajonych życzeniach powstają na podstawie naszych świadomych bądź tłumionych wspomnieniach z dzieciństwa występują bardzo często. Niejednokrotnie – według Freuda – wspomnienia z okresu dzieciństw i młodości, które pojawiają się w marzeniach sennych, mają na celu pomóc nam wyleczyć się z nękających nas obaw czy frustracji.
Co na to Jung?
Jung uważał, że dom z czasów dzieciństwa stanowi metaforę Jaźni, rezydencji duszy. Powrót do domu z czasów dzieciństwa może być więc emocjonalnym powrotem do marki, ojca, naszej osobistej historii czy też tradycji.