Dom

Dom pojawiający się w naszym śnie zazwyczaj stanowi metaforę naszego ciała, a jednocześnie życia i osobowości.

Dom pojawiający się w naszym śnie zazwyczaj stanowi metaforę naszego ciała, a jednocześnie życia i osobowości.

Dom to najbardziej osobiste i intymne miejsce dla większości z nas. ostoja bezpieczeństwa, schronienia. Tutaj możemy się ukryć przed złem tego świata, odnaleźć spokój. To przestrzeń rodzinna, wypełniona ludźmi bliskimi sobie, kochającymi się. Są i takie osoby, dla których dom zupełnie inaczej się kojarzy, zwłaszcza jeśli działa nam się w nim krzywda. A co symbolizuje dom w naszych snach?

Bez względu na to, w jakim kontekście występuje, dom w naszym śnie zawsze będzie miał bardzo istotne znaczenie. Warto zatem z uwagą podejść do interpretacji marzeń sennych tego rodzaju.

Jak interpretować sny o domu?

Dom pojawiający się w naszym śnie zazwyczaj stanowi metaforę naszego ciała, a jednocześnie życia i osobowości. Poszczególne pomieszczenia znajdujące się w domu, jak również kondygnacje, odzwierciedlają zdolności oraz umiejętności, którymi wyróżnia się osoba śniąca. Mogą również symbolizować jej zaniedbania czy wykroczenia. Najczęściej wyższe piętra w budynku oznaczają „wyższe” poziomy ludzkiej psyche, niższe zaś symbolizują jego podświadomość. Podświadomość we śnie może być również symbolizowana przez poszczególne zakamarki w domu.

W śniącym się domu wszystko może mieć swoje ukryte znaczenie. Pokoje, schody, korytarze, a nawet komórki i piwnice występujące we śnie mają swój określony cel i odnoszą się do różnorodnych aspektów osobowości śniącego. Warto zatem dokładnie im się przyjrzeć i przeanalizować ich funkcje. Dlatego właśnie podczas interpretacji tego rodzaju snów, musimy zwrócić uwagę na wszystkie znajdujące się w domy przedmioty, aby móc przypisać im odpowiednie znaczenie, bowiem nic nie pojawia się w snach o domu przypadkowo.

Niejednokrotnie w naszych snach pojawia się dom, który doskonale znamy z naszego życia, np. dom z naszego dzieciństwa. Najczęściej jednak w znajomych nam budynkach pojawiają się niewystępujące w nich w rzeczywistości elementy, m.in. schody, drzwi, pokoje czy nawet całe piętra. Niekiedy udaje Ci się do nich wejść i dokładnie zobaczyć, innym razem dostęp do nich jest ograniczony. Tego rodzaju elementy powinny być interpretowane jako nieznane dotychczas osobie śniącej obszary jej osobowości lub też części, które zostały zepchnięte na margines. Czasem są to mroczne aspekty naszej osobowości, niekiedy jednak mogą oznaczać bardzo wartościowe sfery, do których być może powinniśmy dotrzeć, na nowo je odkryć.

W śniącym się domu niejednokrotnie widzimy również różnych ludzi, np. osoby nieżyjące już, znane z dzieciństwa bądź domowników, z którymi dzielimy nasze mieszkanie w życiu realnym. Mogą one symbolizować jakieś wydarzenia, które bardzo głęboko są zakorzenione w Twojej podświadomości. Ludzie niespodziewanie pojawiający się we śnie mogą oznaczać również nieodgadnione dotąd aspekty Twojej osobowości. Jeśli w jakikolwiek sposób zagrażają Ci we śnie lub tez przeszkadzają w wykonywaniu jakiejś czynności, może to oznaczać, iż uważasz pewne swoje namiętności czy potrzeby za niewygodne lub niebezpieczne.

Za małe, niewygodne lub niezbyt znane mieszkanie, w którym nie umiesz się odnaleźć lub też nie potrafisz z niego wyjść, może symbolizować niezadowolenie z sytuacji życiowej, w której się obecnie znajdujesz. Podobne znaczenie we śnie ma również przeprowadzka.

Syn o domu według Freuda

Fraud uważał, że każdy otwór, a więc w przypadku domów drzwi, stanowi symbol erotyczny. Otwieranie drzwi, przechodzenie przez nie itp. mogą więc oznaczać kontakty intymne. Obecnie jednak nadaje się im znacznie szersze znaczenie. Przechodzenie przez drzwi z jednego pokoju do drugiego oznacza akt seksualny, ale jednocześnie może być także symbolem poszerzania horyzontów śniącego, odkrywaniem nowych pól zainteresowań, dopuszczanie do głosu sygnałów z podświadomości. Dzieje się tak szczególnie wówczas, gdy śpiący przechodzi z jednej części domu do innej, zupełnie mu nieznanej, odkrywając przy tym zupełnie nowe pomieszczenia.

Przebywanie wokół znanych sobie przedmiotów może symbolizować upewnianie się, że wszystko jest w porządku i nic się nie zmieniło. Nowe i piękne meble w domu oznaczają zazwyczaj nowe nadzieje, natomiast stare rupiecie, jak również wszelkiego rodzaju śmieci symbolizują błędy śpiącego albo krzywdy, które wyrządził innym. Obecność innych osób w domu należy interpretować pod kątem ich zachowania, by właśnie na tej podstawie odkryć ich stosunek do śpiącego.

Oceń sennik

Kliknij w gwiazdkę aby ocenić

Przykro nam że ten post nie jest dla ciebie uzyteczny.

Pomóż nam go poprawić

Napisz co możemy poprawić

Leave a Reply