Stan błogosławiony – ciąża – to wyjątkowy okres w życiu kobiety. Bez względu na to, czy planowała ona posiadanie dziecka, czy też wiadomość o posiadaniu potomstwa spadła na nią znienacka, z całą pewnością jest to zapowiedź przyszłych bardzo dużych zmian. Z reguły jest to również ogromne przeżycie dla partnera – ojca dziecka. Radość, a jednocześnie stres jest jeszcze większy, jeśli jest to pierwsze dziecko. Czy sny o ciąży i porodzie niosą ze sobą podobne emocji? Co oznacza stan błogosławiony we śnie? Czy ciąża może przyśnić się tylko kobietom? Warto przekonać się, jakie znaczenia niosą ze sobą sny o ciąży.
Ciąża to bardzo istotny, znaczący, a jednocześnie symboliczny akt. Jest czymś zupełnie naturalnym, ale wiąże się z wieloma różnorodnymi emocjami, a wielokrotnie jest swoistym punktem zwrotnym w życiu niejednego człowieka. Również ciąża czy poród, które nam się śnią mogą wywoływać u nas sporo emocji. Sny tego rodzaju mogą pojawiać się w różnych kontekstach.
Stan błogosławiony w snach
W naszych snach motyw ciąży i porodu może pojawiać się w różnych kontekstach. Nierzadko kobiety śnią o tym, że są w ciąży, chociaż w rzeczywistości nawet nie myślą o macierzyństwie. Także mężczyźni mogą śnić o tym, że ich partnerki noszą pod sercem dziecko. Bardzo często okazuje się, że sny o ciąży są przez śniących określane jako „dziwne”, a niekiedy wręcz nierealne, np. ciąża może trwać nadzwyczaj krótką bądź też ciągnąć się w nieskończoność. Czasami konsekwencją porodu jest euforia i zadowolenie, innym razem lękiem i obawami. Czasami dziecko rodzi się zdrowe, innym razem chore bądź niedorozwinięte. Zdarza się także, że na świat wydajemy jakiegoś dziwnego stworka, a nawet przedmiot.
Sny o ciąży – jak już zostało pobieżnie napomknięte – nie odnoszą się tylko i wyłącznie do kobiet. Zdarza się również, że to mężczyźni śnią o ciąży bądź też porodzie – aczkolwiek znacznie rzadziej.
Jak zinterpretować sny o ciąży i porodzie?
Sny o porodzie – z naturalnych względów – mogą pojawić się u rodziców spodziewających się potomstwa. Nie ma jednak nic dziwnego, jeśli będziemy mieć marzenia senne tego rodzaju w okresie dużych zmian w życiu osobistym lub zawodowym. W pierwszym przypadku interpretacja jest bardzo prosta – sny tego rodzaju są wyrazem naszych obaw związanych z porodem, a jednocześnie podświadoma próba pogodzenia się z myślą, że w naszym życiu pojawi się nowa istota. Niektórym osobom przytrafiają się nawet koszmary, w których śnią się zdeformowane dzieci. Nie trzeba się jednak zbytnio przejmować snami tego rodzaju, bowiem nie pojawiają się one wcale w formie ostrzeżenia. Wręcz przeciwnie – stanowią rodzaj informacji, iż nasz nieświadomy umysł przygotowuje się do przyjścia dziecka, konstruując różnorodne scenariusze, przygotowując nas tym samym do tego ważnego wydarzenia. Warto dodać, iż zazwyczaj porób w przypadku kobiet, które intensywnie o tym śniły, przebiega znacznie szybciej i jest nieco mniej stresujący. Podświadomie są bowiem przygotowane na różne ewentualności.
Jeśli w życiu realnym nie planujemy posiadania potomstwa, lecz śnimy o tym, jest to znak, że posiadamy jakieś obawy związane z nową pracą, rozpoczynanym przedsięwzięciem lub też obraną ścieżką życiową. Może to być podświadoma sugestia, że wprowadzanie zmian w życiu przychodzi nam z trudem, a wszelakie decyzje wymagają od nas wiele wysiłku.
Sen o ciąży i porodzie według Freuda oraz Junga
Freud twierdził, że sny o porodzie nigdy nie powinny być interpretowane dosłownie. Mają one znacznie głębsze, ukryte znaczenia. Jung natomiast traktował marzenia senne tego rodzaju jako swoistą metaforę, która zwiastuje okrywanie nowych, dotąd nieznanych aspektów naszej osobowości.