Chrzest

Chrzest we śnie bardzo często jest rozpatrywany w kontekście wtajemniczenia, ponownych duchowych narodzin.

Chrzest we śnie bardzo często jest rozpatrywany w kontekście wtajemniczenia, ponownych duchowych narodzin.

Chrzest to w życiu każdego chrześcijanina jeden z najważniejszych sakramentów. Jest aktem symbolicznego początku nowego istnienia, wstąpienia do grona bożych wyznawców, ma również moc zmywania grzechu pierworodnego, nawrócenia. Można go traktować również jako swoiste wkroczenie na drogę wtajemniczenia i duchowych narodzin.

Chrzest w naszym śnie może pojawić się w różnych kontekstach i sytuacjach. Najczęściej przytrafiają się marzenia senne, w których osoba śniąca asystuje przy czyimś chrzcie, np. jako ojciec bądź matka chrzestna. Niekiedy jednak widzimy we śnie, że to właśnie nam udzielany jest chrzest. Chrzczone najczęściej bywa dziecko, jednakże niejednokrotnie śnimy o sakramencie, do którego przystępują osoby dorosłe, czy nawet grupa ludzi.

Co symbolizuje chrzest?
Jak już zostało wspomniane, chrzest może być rozpatrywany w kontekście wtajemniczenia oraz ponownych duchowych narodzin. Z drugiej strony bardzo często jest interpretowany również jako uświadomienie sobie swojej nieczystości, przyznanie się w duchu do tego, iż przez pewne czyny czy myśli, nie jesteśmy już tak niewinni. Chrzest we śnie odbywa się w różnych okolicznościach, zawsze jednak jest związany z żywiołami: wodą, wiatrem, ogniem, jak również krwią. Zazwyczaj chrzest kojarzony jest z liczbą 8, która wyraża pełnię (w Biblii czytamy, że Arka Noego ocaliła ośmiu ludzi z potopu; w średniowieczu chrzcielnice budowane były w kształcie ośmiokątów).

Jak interpretować sny o chrzcie?
Gdy chcemy dokonać trafnej interpretacji snu o chrzcie, powinniśmy przede wszystkim zwrócić uwagę na żywioł, w jakim odbywa się sakrament. Właśnie w tym kontekście zazwyczaj możemy odczytać jego ukrytą symbolikę. Warto również pamiętać, że chrzest związany jest bezpośrednio z oczyszczeniem, odnowieniem, tworzeniem nowej osobowości na wyższej płaszczyźnie, a jednocześnie z odmłodzeniem ducha.

Jeżeli zatem w naszym śnie my sami poddajemy się sakramentowi chrztu, być może uświadomiliśmy sobie własne wady czy słabości i chcemy je zmienić. Potrzebujemy jedynie podświadomego oczyszczenia, a jednocześnie przekroczenia granic własnego ego.

Oceń sennik

Kliknij w gwiazdkę aby ocenić

Przykro nam że ten post nie jest dla ciebie uzyteczny.

Pomóż nam go poprawić

Napisz co możemy poprawić

Leave a Reply