Sennik Błoto

Sennik błoto
Sennik błoto

Błoto kojarzy nam się najczęściej z czymś z czego ciężko jest się wyrwać. W snach najczęściej jesteśmy brudni , toniemy w bagnie , ciężko jest się nam ruszyć.

Im bardziej próbujemy się wydostać z bagna tym bardziej grzęźniemy, zapadamy się coraz bardziej.

Sny o tonięciu w błocie nie należą do przyjemnych, pomijając sen w którym mamy robione specjalne zabiegi kosmetyczne z błota, kąpiele błotne w salonie spa. Jak interpretować sny o błocie?

Błoto stanowi połączenie dwóch symboli sennych – ziemi, będącej alegorią wszystkiego, co stateczne i namacalne, oraz wody, czyli głębi pełnej tajemnic, wyobrażającej najczęściej nieświadomą, zamkniętą dla nas część naszego umysłu.

Znaczenie snu błoto

Tak więc sen o błocie może oznaczać, iż nie wiemy o tym, że w naszym wnętrzu trwa konflikt pomiędzy naszym racjonalnym, logicznym myśleniem a uczuciami i emocjami i nie wiadomo, jak to się zakończy. Podobne znaczenie mają ruchome piaski, które często występują obok błota w naszych snach.

Kiedy śni nam się błoto, może to oznaczać, że na jawie obrzuciliśmy kogoś błotem, czyli specjalnie lub mimowolnie zniszczyliśmy komuś opinię. Oczywiście może to też dotyczyć nas samych i oznaczać, że jakimiś działaniami zaszkodziliśmy własnej reputacji.

Jeśli śni nam się, że grzęźniemy w błocie, jest to znak, iż w rzeczywistości uwikłaliśmy się w jakieś trudne dla nas relacje albo sytuację, w której nie czujemy się komfortowo, ale nie możemy się z niej wydobyć, bo wciąga nas coraz głębiej i nie pozwala się wyrwać.

Freud błoto, podobnie jak inne nieczystości, kojarzył z wszelkimi negatywnymi emocjami i złymi sprawami, jakie może mieć człowiek. Mogły to być więc wyrzuty sumienia, wstyd, chowane głęboko urazy czy też nadmierny materializm i pożądanie bogactwa.

Jung interpretował tylko ziemię jako symbol senny, którą utożsamiał z siłami życiowymi, głównie żeńskimi, a skoro cechy kobiece, to i wszystko, co tajemnicze i nieodkryte.

Sen o błocie

W dzieciństwie chyba większość z nas uwielbiała taplać się w błocie. Czy sny, w których występuje błoto, przywołują wyłącznie wspomnienia beztroskiego dzieciństwa? A może błoto to zły znak? Warto przekonać się, co może oznaczać sen o błocie.

Niejednokrotnie pojawiają się w naszym śpiącym umyśle sny, w których jesteśmy brudni, grzęźniemy w bagnie idąc bądź też jadąc jakiś środkiem transportu. Czasami wpadamy w błoto, grzęznąc w nim i zapadając się w rozmiękłą ziemię. Sny o błocie niestety rzadko wywołują w nas pozytywne emocje. Raczej nigdy nie są przyjemne, chyba że śni nam się kąpiel błotna w salonie spa…

Co oznacza błoto w śnie? 

Błoto to połączenie ziemi – symbolu stateczności i materializmu, oraz wody oznaczającej tajemniczą głębię i nasz nieświadomy umysł. Sen o błocie może więc świadczyć o tym, że w naszym umyśle toczy się konflikt pomiędzy zdrowym rozsądkiem a uczuciami. Błoto w śnie ma podobną symbolikę jak ruchome piaski, które zazwyczaj pojawiają się w najmniej spodziewanym momencie na naszej drodze.

Czy błoto to symbol wyrzutów sumienia?

Błoto najczęściej przywołuje w snach negatywne skojarzenia osobiste. Po takim śnie warto zastanowić się, czy nasza podświadomość nie przesyła nam sugestywnej wiadomości, iż powinniśmy się zastanowić nad tym, czy nie skrzywdziliśmy przez przypadek jakiejś osoby z naszego najbliższego otoczenia, czy nie obrzuciliśmy kogoś bliskiego przysłowiowym błotem. Być może czujemy wyrzuty sumienia z tego powodu.

Niejednokrotnie sny o błocie wskazują na relacje osobiste bądź zawodowe, w które uwikłaliśmy się nieumyślnie, a teraz nie możemy się z nich uwolnić, aby ruszyć dalej.

Sen o błocie według Freuda

W teoriach Freuda sny o błocie i brudzie bezpośrednio związane były z fekaliami, dlatego też miały nierozerwalny związek z uczuciami takimi jak wstyd, urazy, a także pożądanie pieniędzy. Próbując rozszyfrować ten tok myślenia należy odwołać się do typowego dla Freuda zjawiska odwrócenia: fekalia to substancje toksyczne, usuwane z organizmu, zaś nieświadomy popęd do zachłanności i wstydu wiąże się z lgnięciem do czegoś bądź też zachowaniem negatywnych uczuć przed innymi.

Sen o błocie według Junga

Jung nie interpretował snów o błocie. Można jednak odnieść się do teorii naukowca związanej z symboliką ziemi. Ziemia to żeńska siła życiowa oraz to, co przez człowieka nieuświadomione.

Oceń sennik

Sennik Błoto

Jeżeli chcesz otrzymać interpretację swojego snu z symbolem Błoto - opisz swój sen tutaj

Wyślij sen