Sennik Anioł

Sny o Aniołach

Sny o Aniołach

Dawniej wierzono, że Anioły pojawiające się w snach przekazują nam jakąś ważną wiadomość. W religii chrześcijańskiej są to pośrednicy pomiędzy Bogiem i człowiekiem. Według psychologicznych założeń Anioły w snach również są pośrednikami, aczkolwiek pomiędzy człowiekiem, a jego podświadomością. Pośrednicy. Sprzymierzeńcy, czy może zwiastuny zbliżających się problemów? Czy warto zapraszać Anioły do swoich snów?

Anioły w naszych snach bardzo często doradzają i udzielają istotnych wskazówek. Niekiedy ich wizerunek w marzeniach sennych jest zbieżny z powszechnymi obrazami utartymi w kulturze, czasami pojawiają się jako nasze bliskie osoby (najczęściej już zmarłe). Sny o Aniołach niejednokrotnie wywierają na psychikę tak mocne wrażenie, że osoby śniące – szczególnie te bardzo religijne – tratują ich jak prawdziwych wysłanników boskich, którzy mają coś niezwykle ważnego do przekazania.

Co oznacza Anioł we śnie?

Na początku zaznaczyć należy, iż bardzo często sny z Aniołami w rolach głównych wywierają na ludziach bardzo silny wpływ. Traktowane są jako swoiste medium, niejednokrotnie wywołują znaczące zmiany w psychice osoby śniącej. Dzieje się tak głównie ze względu na fakt, że postacie anielskie mają bardzo bogatą symbolikę i wiele znaczeń metaforycznych, bardzo mocno zakorzenionych nie tylko w wierzeniach religijnych, ale również kulturze i folklorze. W ludowych interpretacjach Anioły zawsze były znakiem zbliżającego się wielkimi krokami szczęścia, miłości oraz spokoju, głównie duchowego. To postacie, które niosą zaufanie oraz nadzieję.

Odbierz wiadomość!

Założenie, iż anioły przekazują nam bardzo ważne wiadomości jest mocno zakorzenione nie tylko w kulturze, ale również w naszej podświadomości. Z tego właśnie powodu zawsze powinniśmy nieco zastanowić się nad znaczeniem snów, w których występują te postacie nieziemskie. Nawet jeśli to nie Bóg jest nadawcą istotnej informacji, to być może nasza podświadomość ma coś ważnego do przekazania o nas samych.

Anioł to iluzja, czyli interpretacja Freuda 

Freud to ateista, zatem Aniołom nie przypisywał żadnych istotnych znaczeń, ani w kontekście psychologicznym, ani tym bardziej religijnym. Twierdził, że jak cała religia, są tylko iluzją, imaginacją i wymysłem człowieka. Anioły w snach interpretował więc głównie jako prymitywne poczucie winy, najczęściej wywołane przez kompleks Edypa. U Freuda skrzydlaci posłannicy nigdy nie posiadali nadludzkiej mocy czy też wybitnego znaczenia dla człowieka.

A co na to Jung?

Gustav Jung w kwestii religijności (i nie tylko) znacznie różnił się od swojego nauczyciela, Freuda, bowiem był osobą głęboko wierzącą. Jung wcale nie uważał, że religia stoi na drodze psychicznego rozwoju, a wręcz przeciwnie – ułatwia porozumienie pomiędzy archetypami i tradycją nieświadomości zbiorowej. Po dziś dzień zwolennicy założeń Junga interpretują Anioły w snach jako duchowe aspekty naszej psychiki.

 

Oceń sennik

Sennik Anioł

Jeżeli chcesz otrzymać interpretację swojego snu z symbolem Anioł - opisz swój sen tutaj

Wyślij sen