Warning: Use of undefined constant singlepost - assumed 'singlepost' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/netowp1/domains/sennik.eu/public_html/wp-content/themes/wp-enlightened/single.php on line 9
class="singlepost post-517 post type-post status-publish format-standard has-post-thumbnail hentry category-k tag-freud tag-gustav-jung tag-kolor-czerwony tag-krew tag-krwawiaca-rana tag-krwawic tag-motyw-krwi tag-ranic-sie tag-sen-o-krwi tag-snic-o-krwi tag-symbolika-koloru-czerwonego K" id="single-post-517">

Krew

Sny, w których pojawia się motyw krwi, zazwyczaj budzą w nas duży niepokój.

Sny, w których pojawia się motyw krwi, zazwyczaj budzą w nas duży niepokój.

Krew – życiodajny płyn, który krążąc nieustannie w naszym organizmie, zapewnia nam zdrowie i życie. Dostarcza wszystkim komórkom naszego ciała tlen i niezbędne substancje odżywcze. Utrata dużej ilości krwi może grozić nawet śmiercią. Nic więc dziwnego, że przypisuje się jej cudowną moc! Kiedyś używano krwi zwierząt bądź ludzi jako ofiary przebłagalnej dla bogów. Wysysanie krwi z innej osoby w wielu kulturach oznaczało przymierze, braterstwo do końca życia. 

 

Mimo tego, że przypisuje się jej życiodajne, a wręcz cudowne moce, dla większości osób widok krwi nie jest zbyt przyjemny. Również sny, w których pojawia się krew, budzą w nas pewne obawy. Możemy śnić o tym, że zostaliśmy ranni w jakimś wypadku albo też jakaś inna osoba, np. ktoś z naszych bliskich, bardzo mocno krwawi. Niejednokrotnie w marzeniach sennych pojawiają się również motywy związane z piciem krwi, badaniem krwi, menstruacją lub też morderstwem. Zwłaszcza w tym ostatnim przypadku bardzo duże znaczenie ma barwa krwi, czyli jej czerwień. W przypadku tego rodzaju snów dokonując interpretacji należy wziąć pod uwagę właśnie symbolikę koloru czerwonego, która może mieć decydujące znaczenie.

Co oznacza krew w naszych snach?

Podczas interpretowania snów, w których pojawia się krew, należy wziąć pod uwagę wszystkie okoliczności, w jakich ten motyw występuje. Jak już zostało podkreślone, jest to symbol, którego nie należy zignorować. Jeśli ujawnia się w naszych snach, zapewne jest bardzo znaczącym sygnałem przesyłanym nam przez podświadomość. Krew, oprócz prymarnej roli związanej z zapewnianiem nam życia, miała zastosowanie również w większości rytuałów płodności. Krew menstruacyjna zwykle wiązana była z duchową inicjacją, a pocie krwi wiązał się z odrodzeniem.

Jeśli w naszym śnie zostaliśmy ranni, powinniśmy zwrócić uwagę, jaki charakter ma nasza rana. Poważne rany we śnie, takie jak np. utrata części ciała, najczęściej wiążą się bezpośrednio z aspektami naszej psychiki, na które należy zwrócić uwagę, bowiem być może do tej pory spychaliśmy je na drugi plan. Gojące się rany, które ponownie się otwierają i krwawią, zazwyczaj symbolizują nasze wspomnienia oraz doświadczenia z przeszłości, które po dziś dzień sprawiają nam ból. Krwawiąca rana w większości przypadków interpretowana jest jako brak energii w życiu. Być może ktoś lub coś wysysa naszą krew? Utrata krwi natomiast najczęściej wiązana jest z utratą czyjegoś uczucia. Być może podświadomie obawiamy się, że ktoś przestanie nas kochać bądź szanować, ale wolimy o tym nie myśleć w ciągu dnia. Nasze obawy ujawniają się jednak nocą.

Krew niejednokrotnie interpretowana jest również jako agresja drzemiąca w naszym wnętrzu. Taka interpretacja jest szczególnie wskazana wówczas, gdy śni nam się brutalna zbrodnia.

Co na to Freud?

Według Freuda krew pojawiająca się w naszych snach jest symbolem urazu poporodowego, którego nie możemy zaakceptować, tłumimy go więc w naszej podświadomości, dając upust niechcianym emocjom wyłącznie podczas snów.

Co na to Jung?

Według Junga krew stanowi źródło życia, a także miłości i duchowości. Jeśli w naszym śnie straciliśmy bardzo dużo krwi, być może czujemy się emocjonalnie wyczerpani i osłabieni. Warto byłoby coś z tym zrobić.

Tags:

About the Author

Post a Reply

Top